Erdoğan'ın “değişim” mesajı: “Hiçbir şey olmamış gibi yola devam edemeyiz” – Son Dakika Siyaset Haberleri

AKP Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Bugüne kadar yaptığımız 30 toplantıda olduğu gibi değerli fikirlerinizi demokratik bir ortamda alacağız. Geçtiğimiz yıl 6 Şubat depremi ve 14-28 Mayıs seçimleri nedeniyle toplantımızı ertelemiştik. Seçimlerin hemen ardından zamanımızı ve enerjimizi, başta deprem yaralarını sarmak olmak üzere ülkemizin acil sorunlarının çözümüne odakladık. AK Parti'nin Türk siyasetine kazandırdığı istişarelerin farklı anlam ve önem taşıdığını çok iyi biliyoruz. İstişare toplantılarımıza devam edeceğiz. Bu kez 1 ve 2 Temmuz'da belediye başkanlarımızla buluşacağız. Geçtiğimiz yıl yapılan 3 seçimin kapsamlı bir raporunu hazırlayacağız.

* Birkaç ay sonra 23. yılımızı kutlayacağız. Bizi 23 yıldır ayakta tutan özelliğimiz sağduyuya değer vermemizdir. Kurulduğumuz günden bu yana farklı fikirleri ortak akılda buluşturduk. Eleştiriye her zaman açık olduk. Partimiz içindeki demokratik mekanizmaları en etkin şekilde yönettik. Bu bilinçle 31. toplantımızın temasını “Türkiye'nin Ortak Aklı” olarak belirledik.

“MİLLETİMİZİN MESAJI ZAMANI GELDİĞİNDE GEREKENİ YAPACAĞIZ”

* Seçmenlerin bize gönderdiği tüm mesajların farkındayız. Milletimizin beklentilerinin farkındayız. Zamanı geldiğinde mesajlarınıza göre hareket edeceğiz. Bu süreçte titizlikle inceliyor ve hareket ediyoruz. Milletimizle olan sevgi köprülerimizi güçlendirirken, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın duvarlarını aşma girişimlerine izin vermeyeceğiz. Başkalarının hesaplaşmasını izlemeyeceğiz, hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmeyeceğiz.

* Siyaset, vatan ve millet için verilen çetin mücadelenin adıdır. Bizim sözlüğümüzde siyasetin tek bir amacı vardır. Bu da millete hizmettir. Birisi yanağımıza tokat atmaya çalıştığında diğer yanağımızı çevirip karşılık vermedik. Edepten asla taviz vermedik ama kabalıkları da cevapsız bırakmadık. Bu ülkede uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Kürtler bir süredir ötekileştirildi. Hepsine sarıldık.

“BAYRAM ÖNCESİ ÖZGÜR ÖZEL'İ ZİYARET EDECEĞİM”

* 31 Mart'tan sonra CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel bizi ziyaret etti. Kurban Bayramı öncesi kendisine tekrar ziyarette bulunacağım. Ziyaretten sonra politikanın yumuşatılmasını istediğimizi söyledim. Bu yumuşamanın bir tarafı iktidar, bir tarafı muhalefet. Bu konuda son derece rahatız. Hiçbir zaman ön yargıdan, kutuplaşmadan yana olmadık. Yumuşama adına kimliğimizden, ilkelerimizden ve kırmızı çizgilerimizden taviz vermeyeceğiz. Muhalefetten de benzer bir şey beklemiyoruz.

“HUKUK KARŞISINDA BOYNUZUZ TAÇ KADAR İNCE”

* Boynumuz kanun önünde kıldan incedir. Şeriata göre kesilen parmak zarar vermez. Muhalefetin de hukuka saygı göstermesini istiyoruz. Milletin mukaddes değerlerine tecavüz edenlere karşı kimse bizden yumuşak tavır almamızı beklemesin. Teröre, teröristlere, teröre destek verenlere, terörle arasına mesafe koyamayanlara, FETÖ mensuplarına karşı kimse bizden yumuşak bir tavır beklemesin. Türkiye'ye saldıran, ülkemizin haklarını çiğneyenlere karşı kimse bizden yumuşak bir tavır beklemesin.

* Ana muhalefetten de muhalefetten de aynısını bekliyoruz. Milletimiz bizlerden, kendisini sandıkta temsil etmek üzere yetkilendirdiği siyasetçilerden ortak paydada bir araya gelerek sorunlarına çözüm bulmamızı bekliyor. İktidar ve muhalefet teröre karşı ortak tavır geliştirdiğinde hem gerilim azalacak hem de terörizm tarihe karışacak.

* Darbe anayasasını sivil, yeni, kapsayıcı ve özgürlükçü bir anayasayla değiştirmek için hep birlikte el ele verebilirsek, umarım ülkemizin kaderi değişir. Siyasi kimliklerin yurt dışında Türkiye'nin çıkarlarını savunmasını ve diğerlerinden korumasını engelleyebilirsek, bundan 85 milyonluk nüfusun her bir ferdi faydalanacaktır. Dar alanlarda siyaset yapılamaz.

DETAYLAR YAKINDA…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir