Silvan Barajı'ndan ekonomiye yıllık 1,5 milyar lira katkı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 8 baraj ve 23 sulama sistemi olmak üzere toplam 31 bileşenin yer aldığı projenin ekonomiye yılda 20 milyar lira katkı sağlamasının beklendiğini söyledi.

Bu bileşenlerin en önemlilerinin Silvan Barajı ve Kulp Çayı üzerindeki HES olduğunu vurgulayan Yumaklı, Silvan Barajı'nın 175,5 metre yüksekliğindeki gövdesi ve 8,7 milyon metreküp dolgu hacmiyle Türkiye ve Avrupa'nın en yüksek cephesine sahip olduğunu söyledi. Betonla kaplı kaya dolgu bir baraj olduğuna dikkat çekti.

Yumaklı, Silvan Barajı'nın, 7,3 milyar metreküp rezervuar hacmi ve depolama kapasitesine sahip, Atatürk Barajı'ndan sonra GAP'ın ikinci büyük sulama barajı olacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Fiziksel olarak tamamlanması planlanan Silvan Barajı, şu anda yüzde 96 seviyesinde ara depolama ve sulama hizmetleri sağlayacak.” “Tesislerin tamamlanıp tam devreye alınmasıyla yaklaşık 2,35 milyon dönüm tarım arazimiz suya kavuşacak ve 235 bin kişi istihdam olanağına sahip olacak.”


“Dünya tarımsal üretiminde söz sahibi olmaya devam edeceğiz”

Santralde hidroelektrik enerji üretiminin de gerçekleştirileceğini belirten Yumaklı, şöyle konuştu:


Sulama projelerinin geliştirilmesine paralel olarak elektrik üretimi planlanacak olan Silvan Barajı ve HES'te ilk etapta yılda 681 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek. GAP'ın en önemli etaplarından biri olan Silvan Barajı ve HES'te enerji üretimine yönelik önemli bir adım atıldı ve ilgili firma ile işlerin yapımına ilişkin sözleşme imzalandı. 1,8 milyar liralık inşaat çalışmalarının önümüzdeki birkaç gün içinde başlaması bekleniyor ve proje, 2026 yılının Ağustos ayında işletmeye hazır hale gelecek. “Bir yandan potansiyel milli servetimiz olan temiz, ekonomik ve yenilenebilir enerjimiz, bir yandan değerlendirilecek, bir yandan da depolama kapasitesiyle verimli topraklarımıza su kazandırılacak. Böyle onurlu projelerle ülkemizi geleceğe taşımaya, tarımsal üretimde küresel söz sahibi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir