Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğrayan Filistinli köylüler daha çok korkuyor

Günler geçmesine rağmen ateşe verilen evler ve arabalar hâlâ saldırının izlerini taşıyor. Reuters'e konuşan bölge sakinleri, saldırının birkaç saat sürdüğünü ve İsrail askerlerinin bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

REKLAM

Yahudi yerleşimcilerin 12 Nisan'da saldırdığı Batı Şeria'daki el Mugayyir köyü sakinleri, yerleşimcilerin önceki baskınlara göre daha fazla sayıda geldiğini ve daha fazla silah taşıdıklarını söyledi.

Günler geçmesine rağmen ateşe verilen evler ve arabalar hâlâ saldırının izlerini taşıyor. Reuters'e konuşan bölge sakinleri, saldırının birkaç saat sürdüğünü ve İsrail askerlerinin bunu durdurmak için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki köylüler, kendilerini savunacak araç ve ekipmana sahip olmadıkları için bu tür saldırıların artacağından korkuyorlar.

Evi saldırıya uğrayan Abdullatif Abu Alia, “Bizim taşlarımız var, onların silahları var ve ordu da yerleşimcileri destekliyor” dedi. Abu Alia, akrabası Cihad Abu Alia'nın vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Al-Mugayyir, 12 Nisan'dan itibaren birkaç gün içinde yerleşimciler tarafından saldırıya uğrayan birkaç Filistin köyünden biriydi. Saldırılar 14 yaşındaki İsrailli bir çocuğun ortadan kaybolmasının ardından başladı. Genç İsraillinin cesedi ertesi gün Mugayyir yakınlarında bulundu.

İsrail onun terör saldırısında öldürüldüğünü söyledi.

Yerleşimci şiddeti İsrail'in Batılı müttefikleri arasında büyüyen bir endişe kaynağı. Aralarında ABD'nin de bulunduğu bazı ülkeler şiddet uygulayan yerleşimcilere yaptırımlar uyguladı ve İsrail'e şiddeti durdurmak için daha fazlasını yapması çağrısında bulundu.

Washington Cuma günü İsrail'in aşırı sağcı ulusal güvenlik bakanına yakın bir kişiye ve yerleşimci şiddetiyle suçlanan İsrailli erkekler için para toplayan iki kuruluşa yaptırım uyguladı.

İsrail ordusu, İsrailli bir gencin öldürülmesinin ardından çatışmaların bölgeye yayıldığını söyledi.

Bölge sakinlerinin, askerlerin el-Mugayyir'in saldırısını durdurmak için hiçbir şey yapmadığı yönündeki suçlamaları sorulduğunda ordu, İsrail Savunma Güçleri (IDF) ve güvenlik güçlerinin “tüm vatandaşların mallarını ve hayatlarını korumak ve çatışmaları dağıtmak için” çalıştığını söyledi.

ateşli silah yaraları

Al Mugayyir belediye meclisi başkanı Amin Abu Alia, yüzlerce yerleşimcinin köyün yakınındaki bir sokakta toplanmasının ardından başlayan saldırıda 45 Filistinlinin kurşunlarla yaralandığını söyledi.

İsrail askerlerinin olay başlamadan kısa süre önce gelerek barikatlar kurduğunu ve köyün eteklerindeki evleri merkezden ayıran bir kordon oluşturduğunu söyleyen Abu Alia, bunun köylülerin saldırıya uğrayanların yardımına gitmesini engellediğini söyledi.

Abu Alia, askerlerin yaralıları tedavi etmek için ambulansların bölgeye ulaşmasını da engellediğini vurguladı.

İsrail ordusu, ambulansların “güvenlik kontrolü için alıkonulduğunu ve daha sonra yola devam etmelerine izin verildiğini” söyledi.

1967'den bu yana Batı Şeria'da kapsamlı bir yerleşim politikası uygulayan İsrail, burayı İncil'deki Yahudiye ve Samiriye olarak görüyor. Bölge İsrail'in güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Yerleşimler, Filistinlilerin uzun süredir Gazze Şeridi'ni de kapsayan ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurmaya çalıştıkları Batı Şeria topraklarını parçaladı.

İtfaiye aracı ateşe verildi, koyunlar çalındı

Saldırıda evi ateşe verilen Şehade Ebu Raşid, geçici barınma sağlamak amacıyla çadır kurdu. Ebu Rashid, karısının bir yerleşimci tarafından vurulduğunu, dört çocuğundan birinin de hafif yaralandığını söyledi.

Sivil savunma ekipleri, saldırı sırasında yerleşimcilerin Filistin sivil savunma teşkilatı tarafından Mugayyir'e gönderilen bir itfaiye aracını da ateşe verdiğini söyledi.

REKLAM

BM insani yardım kuruluşu OCHA, yerleşimcilerin Mugayyir'de 21 evi tamamen yaktığını, 86 Filistinliyi yerinden ettiğini, 32 aracın hasar gördüğünü ve yaklaşık 220 koyunun öldürüldüğünü veya çalındığını bildirdi.

Baskın sırasında ölen Filistinlinin İsrail güçleri mi yoksa yerleşimciler tarafından mı öldürüldüğü doğrulanmadı.

OCHA'ya göre, 12-15 Nisan tarihleri ​​arasında Batı Şeria'da öldürülen yedi Filistinliden dördü, 14 yaşındaki İsrailliyi arama çalışmaları sırasında İsrailli yerleşimcilerin karıştığı olaylarda ve daha sonra Filistin topluluklarına yönelik bir dizi saldırıda öldü. Filistin sağlık bakanlığı, 20 Nisan'da yerleşimcilerin düzenlediği baskında bir Filistinli adamın daha öldürüldüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir