İsrail'den Erdoğan-Haniye fotoğrafına sert tepki: Utanmalısınız – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye arasındaki görüşmeye sert tepki gösterdi.

Yisrael Katz, Platform X'te yaptığı açıklamada Erdoğan ve Haniye'nin birlikte çektirdiği fotoğrafı hedef aldı.

Katz, mesajında ​​şunları kaydetti:

“Müslüman Kadeş, tecavüzler, katliamlar, cesetlere saygısızlık, çocukların yakılması. Erdoğan utanmalısın!”

ERDOĞAN-HANİYE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

Erdoğan'ın Haniye ile görüşmesinde İsrail'in başta Gazze olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları ele alındı.

Toplantıya ilişkin İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmede, İsrail'in başta Gazze olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Gazze'ye yeterli ve kesintisiz insani yardım sağlanması ve bölgede adil ve kalıcı bir barış sürecinin sağlanması için yapılması gerekenler ele alındı. Türkiye'nin uluslararası toplumun dikkatini çekmesi gerekiyor.” Filistinlilerin baskısına dikkat çekmek için diplomatik çabalarını sürdürdüğünü ve her fırsatta vahşete ve acil bir kalıcı ateşkesin bir sonuna gelme ihtiyacını vurguladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere yaptığı zulmün bedelini bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin Gazze'deki katliamları her türlü şekilde anlatmaya devam edeceğini, bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması için her türlü çabanın gösterildiğini, bölgesel barışın ve bölgeye kalıcı barışın getirilmesinin anahtarıdır. Filistinlilerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin hayati önem taşıdığını, İsrail'e en güçlü tepkinin ve zafere giden yolun birlik ve bütünlükten geçtiğini, İsrail'e en güçlü tepkinin ise zafere giden yolun birlik ve bütünlükten geçtiğini söyledi. Uluslararası kamuoyunu yanıltan İsrail aleyhine Filistin'in haklı davası ve gerçekler daha fazla anlatılmalıdır. Türkiye'nin Filistin'deki acıların bir nebze de olsa hafifletilmesi için insani yardım sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, bölgeye şu ana kadar 45 bin tonun üzerinde insani yardım gönderildiğini, İsrail'e yönelik ticaret kısıtlamaları da dahil olmak üzere bir dizi yaptırımın uygulamaya konulduğunu söyledi. uygulanmıştır.

İsrail ile İran arasındaki gerilimi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayların İsrail'e zemin oluşturmaması gerektiğini, Batı'da saldırıları sorgulayan atmosferin İsraillileri dağıtmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek faaliyetlerin yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı. . “Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'ye İsrail saldırısında şehit olan çocukları ve torunları için de taziyelerini iletti.”

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı, Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Başdanışman eşlik etti. Başkan'a. Sefer Turan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir